Ви тут
Домашня > Туристичні Новини > Виставка трипільської кераміки відкрилась в Опішному

Виставка трипільської кераміки відкрилась в Опішному

24 травня 2017 року, в Музеї мистецької родини Кричевських відбулося відкриття виставки трипільської кераміки з колекції Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Презентація експозиції стала невід’ємною складовою програми Національного наукового реставраційно-керамологічного симпозіуму «Актуальні проблеми збереження гончарної спадщини України (консервація, реставрація, експонування)».
Гончарна справа, безперечно, є «візитною карткою» трипільської культури. Вражаючий асортимент посуду, широкий спектр орнаментальних мотивів, феномен антропоморфної й зооморфної дрібної пластики на тривалий час стали пріоритетними напрямками європейської, у тому числі й української керамології та археології. Саме кераміка стала основою для напрацювання детальної хронології трипільської культури, де кожен етап має свої особливості.
Експозиція виставки в Опішному презентувала понад 50 творів кераміки трипільського часу, віднайдених під час археологічних розкопок поселення Бернашівка-2, що поблизу с. Бернашівка Могилів-Подільського району Вінницької області. Дослідження на поселенні проведено впродовж 1989–1991, 1993 років Дністровською експедицією Інституту археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук Олексія Корвіна-Піотровського. Загальна площа поселення – 12 га. Загалом було розкопано сім житлових споруд, що розміщувалися кількома півколами. Матеріали з розкопок поселення зберігаються у фондах Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному та Інституту археології НАН України.
Експонати пройшли первинну консервацію й реставрацію в польових умовах, що забезпечило збереження їхньої автентичності з мінімальним втручанням в існуючий вигляд. Лише деяких із них торкнулася рука реставраторів Опішного.
Гончарний комплекс поселення різноманітний. Столову кераміку представлено мальованим поліхромним посудом: мисками (зрізано-конічної та циліндроконічної форми), кубками, біконічними та грушоподібними посудинами, кратерами, амфорами та покришками. Посуд прикрашено дугами, «вісімками», хрестами, фестонами, S-подібними петлями та «совиним ликом», а також метопним і тангентним орнаментами. Кухонну кераміку репрезентовано горщиками, оздобленими ритованим орнаментом та вдавленнями (лінії, насічки, штамп). З матеріалів поселення походять фрагменти антропоморфної та зооморфної пластики.
В експозиції представлено лише незначну частину знахідок з поселення (горщики, миски, цілі посудини та їх фрагменти), проте вони дозволяють скласти уявлення про самобутність і велич давньої культури – праматері Українства

 

Джерело

Для нас важлива Ваша думка

Top